DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Léčivé konopí

Základní druhy léčivého konopí

 

Konopí seté (Cannabis sativa)

Konopí seté je poměrně velká rostlina, která dorůstá do výšky mezi 1,5 a 5,5 metru. Olistění je spíše řídké, listy jsou světle zelené a mají tenké a dlouhé čepele, semena tohoto konopí jsou hladká, bez skvrn a bez mramorování.

Konopí seté se v průběhu času geneticky upravovalo a šlechtilo, výsledkem jsou odrůdy technického konopí, které obsahují velmi nízké procento omamné látky THC (do 0,3%) nebo naopak odrůdy, které dnes obsahují až 30% THC. Necháte li rostlinu technického konopí setého volně růst, samovolně se nakonec navrátí ke svému původnímu chemickému složení, což znamená cca 3-5% THC

Omamné účinky roslin Cannabis sativa jsou spíše stimulující a energetizující, vyvolávají povznášející až euforický stav, rozvíjí se myšlení a fantazie, zvyšuje se aktivita uživatele. Anglicky je tento stav označován "high" (=vysoký).

Konopí indické (Cannabis indica)

Rostlina původem z východních zemí je menší než Konopí seté (1,2 až 2,5 m) a má hustější olistění, které může být opravdu velmi bujné. Listy jsou tmavě zelené se širokými čepelemi a také mnohem více zaoblené. Semena jsou hladká s mramorovým vzorem a doba kvetení je kratší: 50 až 70 dní. Květy konopí indického jsou pevné a bohaté na pryskyřici, z níž se vyrábí například hašiš.

Účinky indického konopí jsou omamné, relaxující a tlumivé, myšlení se zklidňuje, dochází k útlumu aktivity a uživatel může cítit potřebu spánku. Dříve se myslelo a uvádělo, že v rostlinách indického konopí je větší podíl kanabidiolu CBD, který je zodpovědný za spavý efekt těchto rostlin. Ve skutečnosti kanabidiol - CBD ovlivňuje účinek THC ve smyslu snížení jeho psychotropního efektu, ale za omamný a relaxující efekt jsou zodpovědné spíše terpeny, tedy další látky obsažené v konopné pryskyřici.

Právě kvůli omamným a uvolňujícím vlastnostem je konopí indické vhodné pro léčebné využití.

Konopí rumištní (Cannabis ruderalis)

Jedná se o velmi malou rostlinu (30 až 60 cm) s poměrně hustým olistěním. Tento druh roste volně v zeměpisných pásmech nad 30° severní šířky, kde zima nastává brzy, a proto, aby měla rostlina dostatek času na dozrání, je kvetení velmi rychlé a začíná dříve, bez závislosti na světelné periodě. Tento efekt, tzv. samonakvétání (autoflowering) je dnes využíván při křížení s dalšími druhy (sativa, idica).

Odrůda má jen velmi slabé psychotropní účinky – obsahuje malé množství THC, cca 3-4%, ale mnoho ostatních léčivých kanabinoidů, jako například CBG (kanabigerol).

Křížení základních odrůd konopí

Pro rostlinu, jako je konopí, však přesnou typologii stanovit nelze. V současnosti existuje mnoho odrůd, které jsou výsledkem mnoha generací genetického křížení tří základních odrůd. Takto vytvořené odrůdy mají velmi rozdílné vlastnosti. Liší podle toho, na co bylo křížení zaměřeno – nízký obsah THC, brzké dozrávání, délka doby kvetení, objem výnosu, psychotropní nebo léčebné účinky, nebo třeba odolnost proti nemocem.

Vytváření hybridů umožňuje také kombinovat zajímavé chutě a účinky, což je zajímavé nejen pro rekreační kuřáky, ale také z hlediska lékařského využití konopí. Lze totiž ovlivnit poměr jednotlivých kanabinoidů, který ovlivňuje průběh a charakter změny vědomí uživatele a léčivý efekt a tím i vhodnost jejího využití při různých onemocněních a potížích.